Jak se plní sliby a dohody

Slovo dohoda podle slovníku znamená Smlouvu, nebo kontrakt. Za takovou dohodu můžeme jednoznačně pokládat také pracovní smlouvu.

Zaměstnavatel nabídne řidiči kamionu smlouvu a v případě, že podepíše, vznikne dohoda dvou stran. A dohody se dodržují do doby, než jedna ze dvou stran smlouvu – dohodu ukončí. Říkáte, že je to logické?

Tak to si od přečtení jednoho článku nemyslím. V tom článku agitovali ostřílení podnikatelé ve prospěch jednoho politického hnutí a psalo se v něm, že nechtějí žít v zemi, kde se neplní sliby atd.

V celku pravdivý názor. Řada zaměstnanců si to říká určitě také, ale pojďme k jádru toho, co chci zmínit.

Jedním z těch osmi ostřílených podnikatelů je majitel HOPI a mimo jiné také držitel titulu Podnikatel roku 2012. Jelikož jsem zainteresovaný do dopravy, která mě baví, a zajímám se o tento obor, tak jsem si říkal, jak plní sliby, dohody, nebo pracovní smlouvy vůči řidičům.

Tak trochu jsem tušil, že to není zrovna košer, ale raději jsem se na to zeptal. A koho jiného než řidičů jezdících u firmy HOPI.

Odpověď přišla velmi brzy a zněla: U HOPI je základní mzda + procenta z fakturace.

Zajímavá mzdová dohoda. Takový tip mzdové dohody zákony ČR a nařízení EU neznají, ba přímo ji zakazují.

Cituji:  Nařízení EU 561/2006

Dopravce nesmí odměňovat řidiče, jež zaměstnává nebo jejichž služeb využívá, a to ani prémiovým zvýhodněním nebo příplatky, za ujetou vzdálenost nebo objem přepravovaného zboží, pokud by tyto odměny mohly vést k ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích nebo by podněcovaly k porušování tohoto nařízení.

A proto se tedy zamýšlím, jaké že to sliby a prosperitu ostřílení podnikatelé mají na mysli, a jaké dohody se budou preferovat.

Pravdou však je, že politické změny jsou potřeba, a v odvětví  dopravy k tomu postačí dodržovat pravidla, dohody a mzdové výměry a nekompromisně je vyžadovat. Pak se nám všem bude v této naší zemi žít lépe.

Jinak tu republiku dohromady nedáme.

 

 

6 komentáře u “Jak se plní sliby a dohody

 1. Rado71 says:

  Tak to je přesné.V téhle zemi nemá slovo žádnou hodnotu.A přitom z vyprávění prarodičů vím,že kdysi nebylo nutno nic sepisovat.Ústní dohoda tenkrát platila více ,než dnes odstavce smlouvy.Co je špatně ?

 2. pedro says:

  pro upresneni:ridici HOPI nejsou odmenovani dle fakturace ale podle poctu nakladek,ujetych km a prepravenych palet. Ale to je taktez protizakone.Jen co s tim nadelas kdyz ani odbory v teto firme nejsou….

 3. mat.mat says:

  Co teprve základní mzda 9000 tis na pásce odměna za km od 2-3 kč záleží na firmě kolik dává. Výplata se počítá 10 000km x 3 = 30000kč + 6000 základ. Při výplatě mzdy podepíšeš mzdy pásku nedostaneš. Nepodepíšeš nedostaneš mzdu. Dieta je v CZ částka kterou si firma odečítá řidičům se nevyplácí. Diety v CZ směšné oproti EU kde je denní dieta 45 euro. Netvrdím že všechny firmy to takto praktikují ale znám spousty firem kde to takto funguje. Práce řidiče v CZ hodně špatně placená za riziko které podstupuje nemluvím o odloučení od rodiny život na konzervách, salátech a podobných jedech. Ano spousta řidičů si raději uvaří na cestách ve volnu kdy má pauzu aby ušetřil protože dieta je pouze částka na papíře.

 4. Horzis says:

  Pánové, proč takovou práci za takových podmínek děláte?Nechal jsem ježdění právě z nechvalně známých důvodů většiny dopravců u nás.Nevyplacení diet atd..Dnes, když se ptám kluků. kteří jezdí kamiónem, jak jsou placeni, tak za nějakých 15tisíc..a ven.Chlapi, děláte si to sami.Položím klíče a jdu od toho..

  • Šíbr says:

   Ano, smlouva je dohoda stran, kterou se určují práva a povinnosti zúčastněných. Podobně jako u půjčky se může stát, že jedna strana nemůže, nebo nechce své závazky dodržet. Určitě znáte situaci, kdy si někdo sjedná půjčku s bankou, ale časem své závazky přestane plnit. Pokud se banka nepostará, aby závazky druhé strany byly vymáhány, tak se to dlužníkovi samozřejmě vyplatí.
   Je sice neetické nedodržovat závazky pracovních smluv, ale na druhé straně se to zaměstnavatelům velice vyplácí, protože případy, kdy zaměstnanec úspěšně vymůže svá práva, jsou spíše výjimkou.
   Těžko tedy očekávat, že tito podvodníci od svých praktik ustoupí, pokud druhá strana nezačne častěji svá práva úspěšně vymáhat i s úroky a odškodněním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *