Ach ten stres

Stres se pořád dokola skloňuje nejen v televizi, ale i v tištěných mediích. Člověk nad tímto strašákem většinou jen mávne rukou s tím, že je přeci součástí života a musíme se s ním dennodenně nějak poprat. Ano to je pravda, a dokonce dokáže vybičovat k lepším výkonům. Mluvíme o takzvaném zdravém stresu – určitém adrenalinu.

Pokud však přesáhne určitou mez, může mít neblahý vliv na lidský organismus. A to po stránce fyzické i psychické.

Příznaky stresu

Nejčastěji se vyskytuje bolest hlavy, únava, špatné soustředění a podrážděnost. Výjimečné nejsou ani obtíže v podobě bušení srdce, nechutenství nebo naopak přejídání se, agresivity, zažívacích potíží, vyčerpání, kožních problémů a nespokojenosti.

stres

Svět se zkrátka pomalu a jistě začíná pro člověka, který se utápí ve stresu, halit do černé. Vše je špatně a nikdy to dobré nebude. To jsou pocity nešťastného člověka, jenž nezná už pomalu radost ze života.

Jak stresu předcházet

Dělejte si častěji malé radosti. Nemusí to být nutně zájezd k moři, ale co si zajít s partnerem do kina nebo si koupit oblíbenou čokoládovou tyčinku? Udělat si hezký večer při sklence vína… Variant, jak odpočívat, je bezpočet. Stačí se jen zamyslet, co vám vykouzlí na tváři úsměv.

Máte některý den volněji, zkuste začít pravidelně cvičit – z radosti, ne že musíte. Při sportu se vyplavují endorfiny – hormony štěstí, což vám jen prospěje. Člověk se po hodině fyzické námahy cítí paradoxně lépe, než před ní.

Uberte ze svých povinností. Nemusíte přeci vše udělat naráz, zkuste si vše rozepsat a možná zjistíte, že některé věci počkají. Zkrátka proveďte to, co je neodkladné a ostatní přesuňte na další hodiny nebo dny. To platí i u řidičů z povolání, pokud cítíte, že vás zmáhá spánek, není rozumné se přemáhat. Raději zastavte, udělejte pár dřepů, občerstvěte se energetickým nápojem nebo se na pár desítek minut prospěte. Pokračujte v cestě, až se na to budete cítit, zdraví máte jenom jedno. Nikdo nejsme dokonalí, tak proč zrovna vy byste měli být výjimkou. Je přeci lepší v jeden den nestihnout všechny povinnosti a mít dobrou náladu nebo dojet v pořádku do cíle, než se honit, stresovat a cítit se jako „vyždímaný“ hadr, v horším případě nabourat!

Nechcete se zhroutit pod tíhou stresu? Je na čas říct DOST! Nejsme roboti a je nutné také myslet na naše tělo a dopřát mu odpočinek a relaxaci. Někdy je také zapotřebí se naučit říkat NE. Mnozí z nás to neumí a pro druhé by udělali vše. I když je to záslužné, je dobré myslet také na své zdraví.

stres[ ATTRIBUTE: Please check: http://www.flickr.com/photos/24389194@N00/511376359 to find out how to attribute this image ]

Pokud by se přeci jenom váš zdravotní stav nezlepšil, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *