Dopravní psychologové by mohli být zaměstnáni v každé dopravní firmě

Koupil jsem si po pár měsících další odbornou knihu. Samozřejmě se jedná o knihu, která má vztah k dopravě. Zatím jsem ji ještě celou nepřečetl, ale jen tak v rychlosti proletěl určité kapitoly.

Pohled odborníků je vždy zajímavý, ale jak je známo, ne vždy koresponduje se současnou realitou v dopravě. Hlavně v popisech od speditérů, řidičů, dispečerů, disponentů a dalších osob podílejících se na jejím fungování .

Jednou přece musíme přijít na to, kdo se snaží něco dělat pro bezpečnější dopravu a kdo nemá zrovna zájem cokoliv měnit na současném stavu dopravní politiky a bezpečnosti. Všichni neseme přece nějakou zodpovědnost. Kdo v jaké míře a v jaké oblasti bude v publikaci určitě popsané velmi kvalitně. Psali ji přece odborníci. Už se těším až ji celou přečtu.

Abych vás tak trochu namlsal přidávám krátký výtažek z knížky.

Kapitola: Interní opatření firmy

„ Zaměstnavatel vytváří interní pravidla bezpečnosti výkonu činnosti řidiče, která musí respektovat specifické podmínky této práce, nesmí obsahovat sankce za nezaviněné výpadky, nedodržení časového plánu, měla by obsahovat i systémy jednání se zákazníkem přes dispečink apod.“

Zajímavá pasáž, co říkáte ?

Nevíte, kdo to napsal?  Tak dobře zde je název zakoupené knihy.

Dopravní Psychologie Pro Praxi

Autoři knihy:  Matúš Šucha, Vlasta Rehnová, Martin Kořán a Dana Černochová

 dopravní psychologie pro praxi

Dopravní psychologové by mohli být zaměstnání v každé dopravní firmě, ale hodně lidí by to takzvaně nerozdýchalo. Hlavně osoby, které mají v oblibě mobbing, bossing a staffing na pracovišti.

 

2 komentáře u “Dopravní psychologové by mohli být zaměstnáni v každé dopravní firmě

  1. Šíbr says:

    „ Zaměstnavatel vytváří interní pravidla bezpečnosti výkonu činnosti řidiče, která musí respektovat specifické podmínky této práce, nesmí obsahovat sankce za nezaviněné výpadky, nedodržení časového plánu, měla by obsahovat i systémy jednání se zákazníkem přes dispečink apod.“
    Zajímavá pasáž, co říkáte ?
    Pokud by taková pasáž existovala a zaměstnavatel by byl ze zákona povinen před jízdou písemně, nebo jinak prokazatelně vydat řidiči podobné pokyny, za jejichž obsah by zaměstnavatel nesl právní odpovědnost, tak by se situace v bezpečnosti dopravy zásadně zlepšila i bez psychologů.
    Pokud by každé takové pravidlo musel podepsat i psycholog, posunula by se dnešní situace o mílové kroky k lepšímu.

    Ježe, který politik se za takové návrhy postaví???
    A pokud, by se prosadila i právní a hmotná odpovědnost státních úředníků, tak to bychom už žili ve společnosti na úplně jiném levelu.

    Zatím to bohužel zní, jen jako představy Julese Verna v jeho době.
    Dnes už jsou mnohé jeho představy realitou. Záleží jen na nás…

  2. Šíbr says:

    PS:
    Napadá mne, že třeba představa Julese Verna: „Dva roky prázdnin“ je už realitou dávno překonána.
    Možná to pobaví ty, kdo ví, o co jde 
    A je to taky pozvánka pro zasvěcené, k nadcházejícím listopadovým událostem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *