Testujte projekt EasyWay

 

V současnosti se mohou řidiči na silnicích v Čechách, na Moravě a ve Slezsku setkat s proměnným dopravním značením. 26 evropských států spolupracuje v rámci projektu EasyWay na harmonizovaném zavádění inteligentních dopravních systémů (ITS) na trans-evropské silniční síti TEN-T. Cílem projektu „EasyWay – Mare Nostrum“ je harmonizace symbolů na těchto dopravních značkách, které mohou mít v jednotlivých zemích  různý význam.
Aby výsledky jednotlivých dílčích projektů EasyWay byly postaveny na reálných základech a vzaly v úvahu také praktický pohled z každodenního dopravního provozu, může nyní kdokoli vyzkoušet návrhy piktogramů proměnných dopravních značek „na nečisto“ a svou interpretací piktogramu tak dát zpětnou vazbu mezinárodnímu řešitelskému týmu.

Nyní máte příležitost zapojit se do mezinárodního on-line testu srozumitelnosti nových piktogramů na proměnných dopravních značkách, a to i v české verzi. Test probíhá souběžně ve 13ti zemích EU včetně České republiky. Aby si mohl mezinárodní řešitelský tým udělat obrázek jak reprezentativní je vzorek respondentů, budete nejprve požádáni o vyplnění základních údajů, jako je věk, vzdělání, zkušenosti s řízením motorových vozidel apod.  Při simulaci průjezdu silničním úsekem minete několik proměnných dopravních značek s novým piktogramem a budete požádáni, abyste svými slovy popsali vámi interpretovaný význam. K celému testu můžete nakonec napsat svůj komentář.

Výsledek testů poslouží k tvorbě společných zásad pro používání takových piktogramů na proměnných dopravních značkách v zemích EU, které budou jednoduché a zároveň srozumitelné pro řidiče z různých zemí.

Přivítáme pokud se testu zúčastníte i Vy a svými odpověďmi přispějete k dosažení cíle projektu. Test je vytvořen v simulátoru dopravních situací a před spuštěním vyžaduje automatické nahrání příslušného appletu. Simulátor lze spustit na všech počítačích se systémem Windows a Apple. Celý test nezabere více než 10 minut vašeho času.

zn

Spustit test můžete zde

http://www.easyway-esg4.com/index.php?arg=cz,TC_SET_CZ_,1,6

Děkujeme

Easy Way Expert Working Group

ESG4 Variable Message Signs

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Doporučíte projekt dalším lidem?

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *