Odpočívadla pro motoristy

Odpočívadlo Asfinag

Je smutné vidět ten rozdílný přístup v jednotlivých státech k parkovacím plochám pro kamiony, osobní vozidla a autobusy. Co se mně líbí je přístup rakouského správce dálnic společnosti Asfinag. Mohutná výstavba nových odpočívadel pro kamiony a další účastníky silničního provozu. Rozhodně se cítím lépe, když zastavuji na rakouských odpočívadlech pod správou Asfinag, jak u nás doma, kde buď jsou uzavřené, nebo nejdou používat vůbec.

Že to vypadá, jako reklama pro rakouskou dálniční správu? Proč ne, když se tam cítím příjemně.

Jde vidět, že při výstavbě mysleli na všechny. Kde se v Česku  osprchuje cestující na slušném odpočívadle ? Kde si může nabrat pitnou vodu, nebo si koupit kávu? Skoro nikde. Pokud slušné a čisté parkoviště  vůbec najde. A nemyslím tím čerpací stanice. Myslím odpočívadla, jako na obrázku. Wifi připojení raději nezmiňuji  vůbec.

O sprše může jen snít, pokud se nezastaví na čerpací stanici. To poté ještě vyfasuje sprchovou hadici v igelitové tašce od obsluhy pokladny, jak je to například v Brně. V tomto má Rakousko a její dálniční správce Asfinag náskok mnoha let, před českým národním správcem silnic a dálnic.

Možná se někdy dočkám podobně čistých odpočívadel, kde budou sprchy, jen tak pro všechny cestující. Ten automat na kávu, když nebude tak nevadí.

Sprchy a toalety na odpočívadle Asfinag

Stačí kulturní odpočívadlo a pohled na úsměv dětí v letních měsících, jak si užívají odpočinkových aktivit na houpačce, nebo malém lanovém hřišti. A stejně tak na jejich spokojené rodiče, jak popíjejí kávu nalitou s termosky, sedíce na lavičce po dlouhé cestě například z dovolené.

Ano to jsou momenty, které se mně líbí a potěší. Škoda, že je zažívám jen v zahraničí. Třeba na vzpomínaném odpočívadle pod správou Asfinag.

Jak vypadají odpočívadla si můžete prohlédnout na videu Asfinag.

Asfinag odpočívadla seznam ke stažení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *