Letadlo na D1 závěr

ilustrační foto: www.aldisaero.cz

Sledovat v „přímém přenosu“ jakoukoliv havárii a dění kolem ní není žádná slast. Stejně jako havárie letadla na D1, kterou jsme pozorovali na pár desítek metrů.

Stáli jsme tam a poslouchali debatu dvou prvních příslušníků policie, kteří se spolu bavil co je potřeba udělat pro zajištění bezpečnosti.

Pamatuji si jen jedno jméno toho policisty. Druhý příslušník jej oslovoval Franto. Vůbec jsme nevěděli, jak dlouho budeme stát na dálnici. Bylo to nepodstatné v ten moment. Taky jsme nevěděli přesně, co se stalo s těmi lidmi v hořícím vozidle. Nevěnovali jsme tomu pozornost. Zaměstnávala nás debata Franty s kolegou. Pro dnešek jej přejmenuji třeba Martin.

Franto, sedni do auta a tím středem sjeď níž. Hlídej ten střední pruh, aby to nikdo neucpal, přikazoval Martin. Tak se stalo. Policista Franta odjel protisměrem níže hlídat volný středový pruh.

Netrvalo snad 10minut, co Franta odjel a středním pruhem volným pro záchranná vozidla si to mastili zájezdové autobusy a osobní vozidla. Ve chvilce byl ucpaný i ten volný pruh pro záchranné složky.

Uvařil jsem kolegovi a sobě kávu. Zaujali jsme pozici před kabinou vozidla a sledovali ty zmatené řidiče, když zjistili, co se děje. Několik jedinců dokonce napadlo, že to projedou. To už naštvalo policistu, který je odkláněl na dálniční sjezd. Vzal kužely a začal je rozestavovat šikmo k dálničnímu sjezdu. Nepomohlo to. Řidiči osobních vozidel se vždy otočili za dálničním sjezdem a vraceli se na dálniční nájezd zpět. Naprosto někteří nepochopili, že desítky modrých majáků neblikají na dálnici zbytečně.

Kluci uzavřete to. Jinak budou pořád jezdit. Kabiny k sobě řekl policista, co předtím pokládal kužely. Jak chtěl, tak jsme udělali a ještě chvíli jsme se bavili před vozidly, ale už nám byla celkem zima.

Naráz si to svižným tempem šlape chlápek v černé kombinéze a taškou přes rameno. Mihnul se kolem nás beze slov a zůstal po něm jen silný zápach po naftě. Proč tak páchne po naftě, když letadla létají na kerosin? Přemýšlíme, co bude dělat a pozorujeme jej.

Jeden nacvičený pohyb rukou a chlápek v černé kombinéze strhává ze zad maskovací proužek. Teď na nás ve tmě svítí nápis TV Nova a muž vytahuje kameru z tašky.

Prohodili jsme nějaké komentářem o reportérovi a šli si něco málo pospat. Doporučil nám to policista s dovětkem, že provoz bude obnoven na dálnici kolem 5 hodiny ranní. Moc jsme toho nenaspali a budíček jsme zažili ve stylu poplachu.

Šílené bouchání na kabinu vozidla, až jsem se lekl. Podívám se z okna a vidím člověka v civilu, který rozhazuje rukama, kterými vyjadřuje větu „co to má znamenat“. Než jsem se oblekl a vyšel ven, tak kolega už spustil hlasitou salvu slov i těch nepopulárních na člověka v civilním oblečení. Já se za chvíli přidal.

Omlouvám se, ale chtěl jsem vědět, proč tak blbě zde stojíte a blokujete to celé?

A vy jste kdo?  Kontrovali jsme taky otázkou.

Ředitel středočeské policie zněla odpověď. Tak jsme ředitele nasměrovali na policistu, který nás požádal o takové postavení vozidel již bez invektiv. Následovala další káva a cigareta. Seděli jsme již v autech a bavili se přes otevřená okna.

Po nějakém čase k nám přichází pomalu uniformovaný hasič. Vystupujeme opět z kabin vozidel. Kolega se mně dotázal, jestli mám startovací kabely a já nechápal, proč se ptá.

Ne nemám kabely jsem odvětil. Hele kabely nemáme, řekl kolega směrem k blížícímu se uniformovanému hasiči. Jak to víte, že jdu pro startovací kabely kluci? Odpovídá udiveně hasič.

Tak mlátíte těmi majáky celou noc a dalo se tak čekat, že to baterie nesnesou, informuje kolega přistoupivšího hasiče. Probíráme jak zajistit startovací kabely. Dáváme výzvu přes vysílačku a ozval se řidič odtahového vozu, že kabely má, ale stojí 1kilometr od nás níže.

Ale jak vytáhnout tu odtahovou službu sem přes stojící auta přemýšlel nahlas hasič. Jde to, pokud kolegové policisté najdou ztraceného policistu Frantu, ten pod majáky vytáhne odtahové vozidlo sem nahoru, informovali jsme hasiče. Přece Frantu poslali někde tam dolu hlídat volný středový pruh před několika hodinami. Shodli jsme se kolegou řidičem.

Vše bylo dohodnuto. Autorita zasahujícího hasiče zapůsobila na policisty a k velké slávě v této tragické události se dostavil policista Franta spolu s odtahovým vozidlem, které přivezlo startovací kabely. Pak už to šlo rychle a zanedlouho byl připraven jeden jízdní pruh. Nikdo mně nepožádal, ani nechtěl svědeckou výpověď k havárii za celou dobu čekání na dálnici. Odjíždíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *