Kdo neumí tak stojí, nebo blokuje silniční provoz

V zimním období jsem v klidu. Nestresuje mně led, ani sníh. Mám sice k zimnímu počasí respekt, ale nemám z něj panickou hrůzu. To je základní chyba, které se řidiči kamionů podle mne dopouští. Stejné je to pokud zimní podmínky nerespektují vůbec.

Všichni jsme profesionální řidiči kamionů, ale do doby než přijde sněžení a první kopec, který nemůžeme vyjet. Co teď. Riskovat, že stoupání nevyjedu a zablokuji tak silniční provoz, nebo zůstat stát někde na parkovišti? Těžké rozhodnutí. Pokud neumím nasadit sněhové řetězy tak ještě těžší. Naštěstí jsem měl tu možnost a chuť se naučit nasazovat sněhové řetězy. Musel jsem se to naučit, jinak bych byl odkázán na druhé schopnější řidiče, nebo bych to tvrdě zaplatil při blokování silničního provozu.

Dnes se jen divím těm, že si nedali někteří kolegové hodinu práce v letních měsících a netrénovali nasazování řetězů. Je smutné pak vidět profesionální řidiče stojící pod každým stoupáním a lamentující každý rok na špatné počasí, nebo silničáře. Ještě ostudnější je pokud řidiči kamionu musí nasazovat řetězy druhý řidič, který je umí nasadit.

V Česku jsme zvyklí stát a blokovat silniční provoz, ale v zahraničí je to otázka peněz a moc si to tam nedovolíme.

Alpské, nebo Skandinávské země jsou toho důkazem. Neumíš nasadit sněhové řetězy a blokuješ dopravu. Není problém.

Řetězy nasadí přivolaná pomoc  s úsměvem za pěkný finanční poplatek a jako bonus pokuta k tomu.

Není lepší se teda naučit nasazovat řetězy v nějaké volné chvilce?

Jaký je váš názor ?

4 komentáře u “Kdo neumí tak stojí, nebo blokuje silniční provoz

 1. Gepas says:

  Na jednu stranu máš pravdu, že když je uježděný sníh, tak stačí nahodit řetězy a je po problémech… V posledních dnech se ale spíš setkávám s tím, že v kopcích je 1-3 cm rozbředlého sněhu (takovej mázek), takže řetězy nasadit nemůžeš, ale auto stejně moc nejede… Snažím se na internetu najít nějakej „návleky na kola“, ale vše je jen na osobní auta a ještě šíleně drahé, to už je lepší se pokusit něco vyrobit doma…

  • delivio says:

   Gepas
   Můžeš řetězy nasadit. Na překonání horizontu kopce je to lepší, jak stát pod ním. Existuje více možností řešení, jak se dostat z místa a rozjet se. Jen musí být řidič připraven na to dříve. Některé metody jsou sice drastické, ale pomůcek je více pro rozjetí. Nepočítám běžný písek ,nebo štěrk.

   • Gepas says:

    Jasně, stát kousek před horizontem, tak neváhám a nahodím řetězy a ten kousek přeskáču i přes ten asfalt… Ono rozjet se většinou jde, ale potom… na té břečce to jen hrabe a to se plazí sotva 3km/h…

 2. delivio says:

  Někdy pomůžou dva kratší řetízky. Jindy tekuté řetězy, samořezky a další akce 😀
  Je to různé a podle toho jak jsi připraven.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *