Je to marné Pane Prezidente

Prezident Miloš Zeman dnes musel šokovat celou řadu lidí svým výrokem o zapojení zaměstnanců v odborových svazech a podílu na řízení podniků.

 

 

Cituji výrok:

„Nestačí jen bojovat za zachování pracovních míst, nestačí jenom bojovat za mzdy. Je třeba bojovat i za vyšší účast odborů a zaměstnanců obecně při řízení jejich podniků,“ řekl Prezident Miloš Zeman.

Velká část mediální scény tyto výroky publikovala.

Sice jsou to jen slova Prezidenta, kterého půlka národu miluje a druhá polovina nenávidí, ale pupínky z toho museli naskákat kde komu.

V dopravě je taková diskuze o odborech nepřípustná. Skoro se dá tvrdit, že odbory jsou zakázané slovo v řadě dopravních firem.

Diskuse, nebo jen snaha o takový počin se rovná rozsudku smrti. Prostě končíte, ani se nenadějete. Možná si říkáte, že přeháním, když existují „nějaké zaručené základní práva“, ale na ty vám ještě dost lidí kašle.

Stačí se vrátit kousek do minulosti a přečíst si článek- Ostravští řidiči jsou ve stávkové pohotovosti .

V článku najdete  také památnou větu.

Cituji: „opakované požadavky ze strany odborářů v podobě zrušení motivačního způsobu odměňování jsou neakceptovatelné“

Zde je vidět, že odbory včetně evropské legislativy má na háku kde kdo v ČR a žádný výrok hlavy státu s tím nehne, ani o milimetr. Je to marné Pane Prezidente.

 

Pro pobavení přidávám  „profláknuté“  nařízení navazující na památný výrok o neakceptovatelných požadavcích

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 561/2006

ze dne 15. března 2006 
KAPITOLA III 
ODPOVĚDNOST DOPRAVCE 
Článek 10 
1. Dopravce nesmí odměňovat řidiče, jež zaměstnává, nebo jejichž služeb využívá, a to ani prémiovým zvýhodněním nebo příplatky za ujetou vzdálenost nebo objem přepravovaného zboží, pokud by tyto odměny mohly vést k ohrožení bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích,nebo by podněcovali k porušení tohoto nařízení.

 

2 komentáře u “Je to marné Pane Prezidente

 1. sibr says:

  Autor docela správně komentuje dnešní stav. Jen bych připomenul, že schopnosti dnešních odborů jsou takové, že ani pražská odborová vrchnost nedovedla ochránit členy odborů (z článku) od zlovůle zaměstnavatele. Je to opět jen vinou špatných zákonů, nebo neschopností lidí ve funkcích?
  Myslím, že president to vyjádřil ve větě (4.minuta): „Nikdy se nevymlouvejte na vnější vlivy a hledejte chyby sami u sebe.“
  Dnešní odbory sice populisticky zastávají práva zaměstnanců, ale jak se zajímají o jejich naplnění, nebo vymáhání? Jak spolupracují s úřady SUIP? Nejen v dopravě zaměstnavatele běžně porušují lidská práva i mzdové předpisy. Bossing a Mobing jsou slova, které zaměstnanci často neznají, ale s jejímiž důsledky se denně setkávají. Co pro postižené zaměstnance chtějí a umějí udělat odbory?
  Nějak nechápu: „Proč by měl být někdo zděšen?“ Podnikat v podmínkách přiměřeného sociálního smíru se vyplácí v mnoha vyspělých zemích. Proč bychom se neměli vydat na cestu ze zlodějské Klausovy díry, plné korupce a podnikatelů, kteří desetiletí podnikají bez zisku, ale paradoxně hromadí vlastní majetek? Není snad nesmysl, aby člověk pracoval 12h denně, ale zároveň nevydělal na slušný život, dovolenou, lékařské ošetření, nebo právní služby? Jaký společenský význam, má zaměstnavatel, jehož zaměstnanci mají při svém výdělku ještě nárok na sociální příspěvky a žádný oficiální zisk nevzniká? Neměl by takový zaměstnavatel raději sedět na pracáku, nebo se za své peníze válet na pláži a jeho místo na trhu převzít podnikatel, který své zaměstnance uživí a ještě vytváří zisk?
  Jestli mají být zděšeni zbohatlíci a podvodníci, tak je to snad jen dobře.

 2. Rado71 says:

  Řekl bych,že síla odborů se neustále zmenšuje a je to dáno především neloajální členskou základnou.Snad neochotou se organizovat v čemkoliv pod dojmy z let minulých a taky poměrně účinnou propagandou,kdy se odbory líčí jako politické uskupení,přičemž někdy ne docela nevinně.Také vnímání odborů veřejností je nevalné a bohužel mám pocit,že se tady opět projevuje tolik kritizovaná česká národní vlastnost jako ,závist,individualismus.Je přímo studijním zážitkem sledovat co se stane,když některá z odborových organizací vytvoří aktivitu k prosazení zájmů svých členů.V internetových diskuzích se rychle zorientujeme,ale veselé čtení to není.Podstatné většině diskutujících se hned zdá,že požadavky jsou nepřiměřené,ačkoliv se málokdy projeví jako znalí problematiky o které píšou.Ale pokud bych mohl něco odborům doporučit,tak se verbálně nevymezovat k politice a spíše se soustředit na věcné argumenty.Politické zabarvení odborů ,totiž spoustu lidí odradí a politická pozice využije k znehodnocení často relevantních požadavků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *