Dálniční síť ve Francii a jejich správci

Dálniční síť ve Francii je velmi rozsáhlá. Ve Francii je zpoplatněna převážná část dálnic . Cena za 100 kilometrů se pohybuje kolem 6 eur až 9 eur. Veškerá dálniční síť je rozdělena pod správu několika společností. Starají se o údržbu, opravy, výstavbu a modernizaci jednotlivých dálničních úseků.

Seznam jednotlivých dálničních společností ve Francii.

A88 ALICORNE

highway administration france

Spravují dálnici A88 v úseku Calvados – Orne. Dálnice propojuje Normandii s národní a mezinárodní dálniční sítí. Na jejich webových stránkách najdete také tipy na výlet.

www.a88-alicorne

 

ADELAC

highway administration france

Spravují úseky dálnic v oblasti Savojských Alp. Jejich část dálnice je důležitou tepnou ve spojení se Švýcarskem. Spojuje například města Chambery, Annecy a Ženevu. Další informace najdete na jejich webu.

www.liane-autoroute.com

 

ALIS

highway administration france

Tato dálniční společnost spojuje města Alencon a Rouen. Provozuje dálnici A 28

www.alis-sa.com

 

ARCOU

highway administration france

Dálniční síť provozující operátor Vinci autoroutes na dálnici A19. Pod jejich správu patří úsek dálnice mezi městy Bordeaux-Toulose-Monaco a řadu dalších. Na jejich webu je možné se dočíst o historii společnosti, nebo vypočítat si cenu mýta. Prohlédnout si provoz přes webkamery a pročíst často kladené dotazy. Velmi rozsáhlý web a plno informací.

www.vinci-autoroutes.com

 

ASF

highway administration france

Webovky asf.fr jsou přesměrovány na výše uvedené webovky společnosti Vinci. Snad jen uvedu, že v levém horním rohu si najděte ikonu nákladního vozidla a dostanete informacím ohledně nákladních vozidel přes stránku poids-lourds.sites.vinci-autoroutes.com.na webových najdete mapku bezpečnostních hlídaných parkovišť pro nákladní vozidla kamiony. Ty jsou značeny na trase Lyon – Montpellier směr Perpignon, nebo pak na Toulouse a Irun. Web stejný jako u Arcou.

 

ATLANDES    highway administration france

 

Spravují dálnici A63 v úseku Salles – Saint Geours De Maremne.Je to známá trasa pro řidiče kamionů podél Atlantiku mezi městy Bordeaux a Bayonne. Na jejich webu je také mapa parkovišť včetně kapacity parkovací plochy, najít si čerpací stanice, nebo servisní místa atd.

 

www.a63-atlandes.fr

 

ESC – Compagnie Eiffage du Viaduc de Millau

highway administration france

Provozují dálnici A75 na které najdete slavný most Millau. Webové stránky zajímavé. Plno skvělých fotografii mostu světových rozměrů. Od počátku výstavby po současnost. Na stránkách mají také webkameru. Mrkněte. Výpočet mýta podle kategorii je samozřejmostí stejně jako na všech ostatních stránkách.

www.leviaducdemillau.com

 

Escota

escota autoroutes

Jejich web escota.com  je také přesměrován na stránky Vinci. Dodám jen, že se věnují správě úseků v oblasti Provance a Cote d’Azur

 

Routalis

routalis 61

Akcionáři této společnosti jsou společnost SAPN a  společnost Egis Road Operation. Více se dočtete na jejich stránkách.

www.routalis.com

 

Sanef

sanef autoroute

Správce známé dálnice A1 mezi městy Paříž-Lille, nebo A16 Paříž-Calais.

Dále spravuje a udržuje další dálniční úseky například A25,A29 a další. Výpočet trasy a další informace najdete na stránkách www.sanef.com

 

SE A 14

autoroute a14

Operační dálniční správce, který má stránky přesměrované na web Sanef.

 

SMTPC   

tunnel prado carenage

Provozuje a správcuje Tunel Prado Carénage a Tunel Rege. Je to společnost s ručeným omezením. Tunely propojují dopravu pod městem Marseille.

www.tunelprado.com

 

Albea

www a150 albea fr

Společnost se věnuje výstavbě silniční sítě a v současnosti také stavbě mostu Austreberthe nad stejnojmenným údolím. Vše je zahrnuto do projektu pod názvem A150. Na stránce zajímavé fotografie z výstavby www.a150-albea.fr

 

Alienór

a65 france

Společný Provozují a udržují dálnici A65. Mezi Longon a městem PAU. Na webu jsou uvedeni jako partneři, nebo společníci společnosti EFFAGE a SANEF group.

www.a65-alienor.com

 

APRR

aprr fr

Společnost provozuje dálniční síť ve střední a východní části Francie. Mezi nejznámější trasy patří Lyon – Paříž, nebo Lyon – Mulhouse. Provozuje, ale daleko více dálnic.

www.aprr.fr

 

ATMB

atmb tunnel du mont blanc

Správce tunelu Mont Blanc a části dálnice směrem do vnitrozemí Francie. Na stránce najdete také webkameru tunelu Mont Blanc.

www.atmb.com

 

Havre CCI

le havre cci

Obchodní komora města a průmyslníků. Starají se o most Tancarville a Normandie. Více se dočtete na www.havre.cci.fr

 

Cofiroute

cofirouteStránky cofiroute.fr jsou taky převedeny na stránky vinci autoroutes.

 

Egris road operation

Developerský projekt, který se podílel na výstavbě řady silničních a dálničních staveb. Například dálnice M6 v Maďarsku. Dále v Polsku a Velké Británii

www.egris -group.com

 

 SFTRF

sftrf tunnel de frejus

Správce dálnice A43 a tunelu Fréjus. Spojnice mezi Francii a Itálii. Fotografie ražení tunelu jsou na jejich webových stránkách. Dále bezpečnostní předpisy při jízdě tunelem Fréjus a plno dalších informací. To vše najdete na

www.sftrf.fr

 

Na všech uvedených stránkách provozovatelů dálniční sítě je možné si vypočítat cenu za mýtný úsek. Informací pro turisty v jednotlivých oblastech pod správou provozovatelů je uvedeno na jednotlivých stránkách. Nabídka typů na výlet je celá řada a opravdu je z čeho vybírat.

 

Řidiči kamionů si můžou najít své oblíbené parkoviště před další cestou, nebo najít ještě lepší a výhodnější pro nadcházející letní měsíce. Začínající řidiči se můžou podívat, kde jejich kolegové tráví víkendy. Popřípadě se podívat do míst kde jednou budou směřovat své koně pod kapotou.

les routiers

Nebo pošlete článek svým známým, kteří se chystají v turistické sezóně do Francie. Můžou si naplánovat pěkný výlet do sousedního kraje, nebo jen  cestu.

 

5 komentáře u “Dálniční síť ve Francii a jejich správci

 1. Netopejr says:

  Ahoj Delivio,
  smekám před tebou. Ty to informace jsou dokonalé – vše v jednom. Tedy na jednom místě se dozvím maximum věcí, pokud chci více. Použiji výše zmíněný link a mohu se vzdělávat dále.
  Super práce chlape, jen tak dál.

    • juro says:

     Raz som pocital myto na trase mulhause-lyon-perpignan. Bolo to cca 800km a platil som dkv kartou cca 200eur. Teda na 100km cca 25eur. Bolo to pred dvoma rokmi. Potom som mal gobox. Spocitam ked pojdem do fr, teraz to zase platim kartou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *