Začarovaný kruh

Starší profesionální řidič je cenným aktivem každé dopravní firmy. Tak se píše na facebook stránce ISD Česmad Bohemia v postu ze dne 2 října. Je to zatím přesný opak toho, co se praktikuje na starší, ale i mladší řidiče z povolání v praxi. Ve východoevropském bloku rozhodně. Možností je více. Od špatné personální politiky, až třeba po špatnou analýzu lidských hodnotových žebříčků nejen u řidičů z povolání.

V tomto směru mám velmi zajímavou životní zkušenost. Před časem jsem sledoval jednoho„nadšence“,  který se chtěl stát řidičem z povolání. Učil se, vzdělával se a získával vědomosti z řady informačních zdrojů, aby se mohl stát řidičem kamionu. Problém byl jen jeden a to celkem zásadní. Neměl praxi a větší část, kterou oslovil jej odmítli zaměstnat, protože je nezkušený a bez praxe v řízení nákladního vozidla.

Začarovaný kruh pro každého nováčka.

Po určité době sledování jsem se rozhodl, že tomuto budoucímu řidiči pomůžu. Předám mu své zkušenosti a dohlédnu, aby se stal plnohodnotným řidičem a možným cenným aktivem pro dopravní firmu.

Takovou nabídku nedělám často a spíše jen ve výjimečných případech. Byl jsem si vědom, že se jedná o velká odpovědnost. Od posledního mého zácviku nováčka uplynulo mnoho let a tehdy jsem si řekl, že to je poslední člověk, kterého jsem zaučil.Ale chtěl jsem pomoci tak jsem si řekl, že ještě jednou a naposled svoji zásadu zruším.

Oslovil jsem tedy člověka, který přijímá řidiče. Nabídl jsem se, že zaučím nováčka v oboru. První dotaz personalisty zněl –  Jakou má praxi?

Odpověděl jsem po pravdě, že žádnou. Nikdy nejezdil, ale dohlédnu na to, aby praxi získal a naučil se. Zaznělo rázné NE! Potřebujeme hotové a zkušené řidiče s praxí. Tím skončil rozhovor s personalistou.

Výsledné rozhodnutí jsem oznámil člověku, kterého jsem chtěl vzít pod svá křídla. Více jsem udělat nemohl, protože nebyl náznak zájmu.

Uplynulo pár měsíců a dostal jsem jinou nabídku. Přiveď nového řidiče – dostaneš finanční odměnu.

Nevyužil jsem takové nabídky a možná už  byla moje hloupost ustoupit ze své mnohaleté zásady nezaučovat nováčky, ale to záleží na mnoha úhlech pohledu.

Závěr

Co vím určitě ze své mnohaleté zkušenosti řidiče, že význam slova cenné aktivum nic moc neříká mnoha lidem v oboru dopravy a na různých pracovních pozicích. Proto můžu směle říci, že mnozí na to doplatí. Slangovým výrazem sázkařů se tomu říká tutovka. Budoucnost to již v moha směrech a oblastech naznačuje.

3 komentáře u “Začarovaný kruh

 1. rado71 says:

  Zdá se mi,že v tomto se opravdu chovají zaměstnavatelé v dopravě opravdu „nestandartně“.Nechápu,proč byla nabídka na zácvik nováčka odmítnuta,když jinde najdete na dveřích nabídku,že vám zaměstnavatel zaplatí řidičský průkaz a ihned Vás zaměstnají – myšleno ironicky.Evidentně tak padají důsledky problémů ,které nového řidiče zákonitě s takovým postupem čekají na hlavu právě nováčka.Zdá se,že tento systém je předem nastaven tak,že pokud chcete být profesionální řidič,jste povinen se nechat nejprve zaměstnat u firmy,která Vám předvede jak se to dělat nemá.A když to přežijete a nezadlužíte se,můžete hledat místo u solidnější firmy.

 2. Daniel says:

  Zdravim všechny nadšence do kamionů..
  Měl jsem přesně ten samej problém, Po 10letech mě ve 40 letech propustili ze zaměstnání nadbytečnost, jelikož jsem neměl ve svém oboru již uplatnění rozhodl jsem se jít pracovat jako řidič z povolání. Všude plno inzerátů kde přijímali řidiče tak jsem začal s E,profesakem,adr, psycho testy. Navrážel jsem do to x tisic a začal obvolávat spediční firmy a autodopravy. Všude jsem narážel na praxi a když už mě chtěli vzít tak jedině za almužnu , a další vyjebávky. Práci jsem našel až po 5 ti měsících u soukromníka. Jen by mě zajímalo kdo bude jezdit za 10-15let až ti zkušení budou v důchodu a nováčci bez praxe na podpiře? Proč si veljé firmy ne vychovávají nováčky aby měli do budoucna kvalitní řidiče.?

  • delivio says:

   Daniel
   Tak daleko nikdo nepřemýšlel.A koho by měli vychovávat? Budou stejně jen vychovávat kluky a holky od otců, kteří pro ně pracují, nebo pracovali.
   A nebo si budou muset dovést lidi z ciziny tak jako to dělaly otrokáři před 200 lety

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *