Za přístup k státní správě se pořád platí

Nemyslel jsem si, že se setkám ještě v dnešní době s tím, že mně někdo bude zpoplatňovat přístup k státní správě. Mýlil jsem se. Pořád přetrvává ten „chytrý tah“ kdy jedete přes soukromý pozemek do celního prostoru a chtějí po vás mýtné, protože jinak se tam nedostanete.

Prostě někdo má určitý pozemek a ten pronajímá, nebo její část Celní správě jako celní prostor. Problém nastává, když se do něj chcete dostat. Kamion tam nepřeskočí, ani nebude spuštěný jeřábem. Musí tam přijet po cestě.

Je to nepochopitelné, ale je to tak. Jednoznačné zpoplatnění přístupu k státní správě. To mně potkalo, když jsem musel projít celním řízením před odjezdem do Švýcarska. Pracovník ostrahy neměl pochopení pro moji námitku, že jedu do celního prostoru, který nepodléhá jakémukoliv zpoplatnění, ale marně. Dej sto korun a mám si jít stěžovat, kde chci. Marný boj a tak jsem zaplatil.

Přitom je absurdní platit za zákonnou povinnost. Jako účastník celního řízení musím stát s vozidlem v celním prostoru. Jinak můžu být odmítnut, nebo pokutován za porušení pravidel při celním řízení.

Platil jsem tak dvakrát to samé. Prvně jsem jako daňový poplatník přispěl do státní kasy a z ní se zaplatil nájem celního prostoru a po druhé, když jsem se chtěl do něj dostat s vozidlem.

Tomuto tématu se věnoval i Ombudsman Otakar Motejl a jednoznačně konstatoval, že je to nezákonné. Pořad kde se na tohle téma diskutovalo najdete zde.

Po čase jsem zavolal na Generální ředitelství cel a pan mluvčí mne informoval, že vstup do celního prostoru nepodléhá žádným poplatkům. Opak je ovšem pravdou u celního úřadu v napajedlech, který leží v prostorech areálu jakési firmy.

Proto si pamatujte, že přístup k státní správě nepodléhá žádným poplatků a nikdo vám nesmí bránit v kontaktu a stejně tak přístup k celnímu řízení nepodléhá zpoplatnění. Jsem zvědavý, až někdy pojdu zas na Celní Úřad Napajedla ulice Kvítkova 1386, jestli bude zlepšení, nebo pořád nezákonné chytračení s poplatkem za vjezd do areálu.

 

Schválně napište do komentářů, jestli je tímto způsobem někde v ČR vybírán poplatek za vjezd do celního prostoru a kolik stojí. Děkuji

2 komentáře u “Za přístup k státní správě se pořád platí

  1. pepa says:

    Nevím,zda to ještě funguje,ale zrovna ten samý systém byl před cca 10 lety na CU v Kolíně,tam to bylo v areálu fy.Sidák a když jsi nezaplatil,máš smůlu.

  2. delivio says:

    Ono to v té době to bylo skoro na všech celnicích. Vedl jsem několik komunikačních bitev v té době po příjezdu k celnímu řízení.Měli to chytře vymyšlené tehdy. Překvapuje mně, že to ještě dnes funguje někde.
    Největší show bylo na celnici v Náchodě v té době. Brzy o tom napíši.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *