Řidiči z povolání a cestovní náhrady. Někdy i 2,60 Kč za kilometr

Je zajímavé, že celá řada řidičů neví, že je nějaká vyhláška Ministerstva financí, která určuje sazby stravného  pro každý rok. Proč by jinak zadávali do vyhledávače různá slovní spojení ve vztahu k cestovním náhradám.

Žijeme ve státě kde se sice moc právo a pořádek neřeší, ale přesto je dostatek zákonů, nařízení a vyhlášek, které řeší řadu klíčových otázek. Jednou z takových otázek je cestovní náhrady ( stravné ). Jinak také známé jako diety.

Například v Bulharsku je sazba stravného 35 EUR a v Norsku je to 55 EUR.

Motivační odměňování zakazuje nařízením EU 561/2006. Realita bývá většinou jiná a tak nějak je veřejným tajemstvím, že kde kdo frčí takzvaně za kilometrovou sazbu a jiný za objem přeprav. Nikde není napsané, že stravné je možné přepočítat na kilometry, nebo na procenta z objemu přeprav.

 

Nebudu mlátit zbytečně prázdnou slámu, protože to všichni víme, jak to funguje v reálu a to včetně státních institucí a kontrolních orgánů, ale tak nějak je nám to všem fuk. Hlavně pokud se nás to netýká. Proto zanechám jen odkaz pro ty neustále hledající kolik, že je sazba stravného a podobné slovní kombinace v internetových vyhledávačích.

Zde je odkaz na stravné pro rok 2013

Stravné je daňově uznatelným výdajem, ale pochybuji, že to bude také například 2,60 Kč za kilometr, nebo 11% z fakturace. Můžete se pokusit dotázat zde http://www.danarionline.cz  , jak se to má vlastně mastit s těmi kilometry, nebo procenty před berňákem. Pak nezapomeňte zmínit slova víkend, státní svátek a zákaz jízdy, aby jste byli v obraze kompletně, ale pochybuji že vám poradí mimo literu zákona.

Ministerstvo financí  Vyhláška č.392/2012 Sb.

To je finanční guláš co ? Cestovní náhrady, sazba za kilometr, procenta z fakturace. Přitom všude jsou tojen cestovní náhrady 😀

Tak matematice a logice zdar

2 komentáře u “Řidiči z povolání a cestovní náhrady. Někdy i 2,60 Kč za kilometr

  1. Netopejr says:

    Inu, kolik je dost? Pro majitele firem, kolik už je dost nebo pořád mají málo… asi ano. Tady chci nové auto, tady nový spotřebič – samo že značkový a nejlíp ten nejdražší … Prostě pořád mají málo… Jinak by to nemohlo fungovat, a ještě pak ta matematika… To je moc složitá věda, tady (řidiči) máš sazbu na km a buť rád žes rád. Matematika je hold obor, kde se musí používat ten orgán, co je na konci krku v hlavě… A to je moc náročné a bolí to. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *