Připravuje se kalkulačka nákladů v dopravě

Zdroj: FreeFoto.com Foto: Ian Britton

Dokončuje se kalkulační tabulka nákladů, kterou vytvoří Společenství autodopravců  Čech a Moravy SAČM. Účelem kalkulační tabulky nákladů v dopravě je spočítání všech nákladů v dopravě. Tak si dopravní firmy spočítají zda jejich přepravní zakázka, kterou přijali není pod skutečné náklady na dopravu.

Zpracování všech připomínek k vytvoření kalkulační tabulky se očekává do konce října a poté komise zpracuje přínosné připomínky. Výsledkem má být tabulka v které si každý spočítá vlastní náklady na dopravu a je jedno zda to bude majitel jednoho vozidla, nebo větší dopravní společnost. Tak to prezentuje iniciátor tabulky Společenství autodopravců Čech a Moravy SAČM. Finální tabulka se má dostat do rukou všech dopravců, výrobních a logistických firem a široké odborné veřejnosti.

Je to takový útok na dumpingové ceny za přepravu jak zboží tak osob, které si dopravci vytvořili sami a teď neví jak se vrátit k rentabilním a skutečným nákladům na dopravu. Ceny za přepravu jsou velmi nízké a to již několik let, ale na vině není nikdo jiný než samotní dopravci a spediční a logistické firmy, které si nedarují jedinou korunu v rámci konkurenčního boje. Kdo vkládá přepravy zboží  na všemožné burzy nákladů a kdo je překupuje, nebo kupuje už nemusím dodávat.

Pokud kalkulační tabulka nákladů povede zároveň k zlepšení sociálních a pracovních podmínek samotných řidičů tak to přivítají všichni.  Jak známe ovšem naše dopravce, tak spíše se míří na zvýšení cash flow samotných dopravních firem. Drtí je současné vysoké náklady za pohonné hmoty a další zvýšené výstupy. Kdy se otevřou témata jako bezpečnost silničního provozu, nucení řidičů porušovat nařízení EU 561/2006, nebo odměňování  za ujetý kilometr a fakturaci je stále ve hvězdách.

Přitom by to samotný SAČM mohl vzít jedním rázem, když bude zasílat kalkulačním tabulku nákladů na dopravu takovým institucí jako Ministerstvo dopravy, Ministerstvo financí, Parlamentu, ÚHOS, Politickým stranám a dalším. Tím by se mohli uplatnit zásady etického kodexu podnikání jak zmiňují na svých webových stránkách.

Jde opět jen o zisk a etický kodex podnikání SAČM je jen prázdná fráze, nebo se konečně nastaví férové pravidla pro všechny.

Jaký je váš názor ?

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *