Přeloží tě, zaplatíš

Od 1.9.2012 vstoupila platnost novel zákona č.13/1997 o pozemních komunikacích.Co je na této novele důležité a také zajímavé, je razantní zvýšení pokut za překročení nejvyšší povolené hmotnosti vozidla.Zákon zároveň určuje výši pokuty za překročení povolené hmotnosti.

Za každou tunu navíc je stanovena částka 7000 Kč.Vážní poplatek bude 6000 Kč a 1000 Kč správní poplatek. Celkem tedy krásných 14000 Kč a pro řidiče bonus 3 body který se nemění. Pokud se zjistí převážení vozidla.Maximální hranice na dojezd na kontrolní převážení je 16 km. Nezbývá tedy než si hlídat hmotnosti nákladů a vyvarovat se možnému přetížení vozidla.Jak je u nás zvykem tak v případě,že se zjistí přeložení nákladních vozidel tak pokuty půjdou i od zaměstnavatelů na vrub řidičů to je více než jasné.

pokuta za překročení hmotnosti

Otázkou zůstává kde je zodpovědnost odesílatele.Z praxe je mnoho příkladů,kdy odesílatel naložil zboží,ale deklaroval jinou váhu než skutečnou ve vystavených dokladech k nákladu.V zahraničí je přitom zcela běžné postihovat i odesílatelé nákladů,ale u nás to ne a ne pochopit.Kontrolní převážení vozidel zdarma jako prevence se neujme.Například ve Švédsku je možné kontrolně zvážit vozidlo kdykoliv na dálničních stanovištích a zdarma.V českých zemích nereálné.

Nezbývá tedy než doufat v korektnost odesílatelů o správnosti zápisu váhy v dokladech.Doporučuji také hledat váhy všude možně na kontrolní převážení,než vyjedeme na silnice.Pokud víte o vahách,kde je možné zvážení napište.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *