Nekup to za ty prachy

Před pár dny jsem přijel do fabriky. Na vstupní bráně byl znázorněný panáček v bezpečnostní výbavě. Prohlédl jsem si vše co má na sobě a jestli mě něco nechybí.

Poté jsem podle plánku přijel k registračnímu místu. Narval jsem na sebe reflexní bundu, helmu, brýle, pevnou obuv a postavil jsem se do fronty čekajících řidičů.

Pozoruji hlouček a kolega měl na helmě namontované sluchátka. Aha ty nemám. Říkám si pro sebe. Nic uvidíme, co se bude dít a s čím vyrukují. U registrace seděli dva pánové a pracovní tempo zvolili ve stylu- zítra je taky den. Nic nenasvědčovalo, že by mohli nastat problémy až na ty sluchátka, ale ostatní kolegové je taky neměli a vše bylo v pořádku.

Dostal jsem se na řadu. Do registračního okna jsem vsunul přepsané dispozice k nakládce. Vše mělo tempo mořské želvy. Pracovník si dlouhé předčítal mnou předaný papír. Zvedl hlavu a sjel mě očima, jako to dělají kluci při kontrolní akci něžného pohlaví.

Něco se tomu pracovníkovi nelíbilo, protože začal gestikulovat a čím více jsem jej nechápal, tím více máchal rukama kolem svých uší a brady. Nebyla šance se vůbec domluvit. Nerozuměl jsem, co naznačuje a už vůbec ne, co říká.

Pomohl jiný řidič, který mě poklepal na rameno a doprovodil do obytného kontejneru, který stál poblíž. Vstoupili jsme dovnitř a tam stáli dva automaty. Pomyslel jsem si, že žádná káva jako úplatek nebude, protože nemám drobné mince. Jen kreditní kartu. Podívám se lépe a nebyl to automat na kávu, ale na ochranné a pracovní prostředky. Stejně bych tímto způsobem nikoho nekorumpoval.

Uvědomil jsem si, že jsem v obytném kontejneru sám a tak hledím na ty dva automaty a dokonce měli čtečku na karty. Je rozhodnuto. Budu muset něco koupit, ale pořád jsem nevěděl co.

Zašel jsem si zpět do auta pro platební kartu. Znovu jsem se postavil do davu řidičů před registračním oknem. Vyhledal jsem kolegu, který mě nasměroval k automatům a ukázal mu platební kartu. K tomu jsem dodal, že nemám ponětí, jaký ochranný prostředek si mám dokoupit. Opět jsme se spolu navštívili  automaty a kolega ukázal produkt, který si mám koupit.

Automat na ochranné pomůcky

Vložil jsem platební karu do čtečky. Kolega zadal potřebné čísla, aby už konečně z toho zatraceného automatu něco vypadlo. A opravdu vypadlo. Za cenu pěti euro jsem si koupil kousek pásky. Ochranný prostředek, který se připevní na helmu a přesune pod bradu, aby bezpečnostní helma nespadla.

Nekup to za ty prachy.

Marně přemýšlím, jak v budoucnosti budou řešit bezpečnostní prvky přepravní Drony.

12 komentáře u “Nekup to za ty prachy

 1. sibr says:

  Drony doufám nebudou, ale snad se dožijeme, že do firem, kde je tak nebezpečné prostředí, že běžné ochranné pomůcky nestačí, bude všem cizím lidem i řidičům vjezd zakázán úplně. Nejsme přece ve služebním poměru jako hasiči, nebo policisté, abychom při práci nasazovali své životy, nebo riskovali zdraví. Jestli si pak vykládky a nakládky firmy s takto nebezpečným provozem vyřeší nějakým překladištěm, před branami závodu, nebo kontejnery, nám může být jedno. Hlavně ať si náklady na svoje zvlášť nebezpečné podmínky platí sami a nevyprazdňují kapsy naše, ani našich zaměstnavatelů.
  Jen mě zaráží, proč to dnes vypadá tak, že dopravci i řidiči si musí nechal líbit úplně vše. Všechno si sami zaplatit, ale že by si svoje zvýšené náklady na některé přepravy zaúčtovali do fakturace, se zřejmě často nestává. Je to snad tím, že dopravci jsou stejně bezmocní jako řidiči a jen lezou svým „chlebodárcům“ do…? Nebo je to přeprodáváním přeprav, kdy se informace i zvýšena cena ztratí cestou?
  Už se úplně vytratil předpoklad, že jsme všichni lidé a máme ctít jistou hrdost každého jedince? Nebo je již čas, otázku si otočit a jednoduše se zeptat: „Jsme ještě lidé?“
  Nejde samozřejmě o to, že by bylo použití pásku na přilbu nějak ponižující. Jde spíše o to, že by dopravce i řidič, měl mít informace, kam jede, jaké tam jsou nároky a měl by být řádně vybaven předem. Nikoliv postupovat podobně ponižující procedury, jak bylo v článku popsáno.
  Proč se stejně arogantně nechovají dopravci a neodmítnou nakládku, když není řádně zajištěna, nebo když je náklad v nevhodném obalu? Případně když nakládá řidič VZV, který má problém trefit korbu? Není něco špatně už v cenách za dopravu a v podmínkách přepravních smluv?
  Zakončit to můžeme třeba oblíbeným heslem SŘ: „No, máme ještě hodně práce, musíme jít pracovat.“
  Tak: „Zdař bůh!“

  • delivio says:

   Nasazujeme běžně životy při naší práci a to každý den.V druhém odstavci jsi si odpověděl.
   Neřekl bych, že to bylo ponižující, ale překvapující.A to z jednoho prostého důvodu.Na pracovní přilbě je upínací pásek už implementován.Stačí vzadu na přilbě dotáhnou pásku 😉
   Ceny přeprav jsou špatné a kdyby se upravili na pravou úroveň, tak máme nejdražší zboží v regálech z celé EU a lidi by dostali z toho šok.

 2. Ňákej Magoj says:

  Ale také Ti v té firmě mohli ukázat bránu a říct: „ Do té doby dokud nebudeš vybavený tak jak máš tak Tě nenaložíme. A zařiď si to, jak chceš. „ Také sis to mohl zařídit ještě úplně jinak a to třeba si to půjčit od kolegy nebo vyrobit z tkaničky od bot ( třeba ) Ale není jednodušší si rovnou stěžovat?
  Co by jsi dělal kdyby tam ta mašina nebyla a ty jsi byl fakt vykázán mimo firmu, že Tě jinak nenaloží?

  • delivio says:

   Nezapírám,že jsem byl překvapen.Ale musím opakovat, že bezpečnostní přilba má dotahovací pásek nebo šroub na zadní části.Pravděpodobně to bude splňovat veškeré atestace a testy na upadnutí helmy z hlavy.Proto jsem byl překvapen, ale pokládám to za příklad, kdy jedem bezpečnostní prvek se používá jen v jednom z mnoha případů.Ovšem bezpečnostní standard tím musí v tom případě porušovat ti, kteří jej nevymáhají?
   Jak si to mám tedy vyložit?
   A dostali by jsme se k bodu, který popsal sibr- a to, že by řidič měl být informován o požadavcích odesílatele na povinné bezpečnostní prvky,nebo pomůcky.Řidič by tak měl informační náskok a mohl se nějakým způsobem zařídit.

   • Ňákej Magoj says:

    Píšeš pravděpodobně lol. To je pro mě jako jpp. Nedávno jsem četl jak si češi stěžovali na muslimy, že když chtějí žít v ČR tak ať se přizpůsobí zákonům. A Ty přijedeš v cizím státě do cizí firmy a chceš jim říkat co mají dělat, přestože oni na tuto problematiku mají odborníky, kteří to dlouho studovali a berou v potaz i dlouholetou praxi v dané továrně.
    Podle mě tady něco nesedí.

    • delivio says:

     V pořádku.Mají na to automat, protože jim asi vyjížděl z fabriky kde kdo po oznámení, co vše musí mít.To byla v celku výhoda.Ale pořád nechápu, že je jiný odborník ve stejně zaměřené továrně a ten předpis nemá.Možná často padaly přilby na tom místě, nevím.Kdybych to věděl,tak jsem vybaven dávno před tím.Sluchátka jsem čekal, že budou problém, ale vozím si chrániče sluchu vlastní. Pokud by neprošli tak dobře koupím sluchátka.Jinak je stejně dokoupím a snad mě už nic nepřekvapí.

     • Ňákej Magoj says:

      Rozumím tomu, že někomu to může připadat jako buzerace. Firmy chtějí to a jiné toto. Ale kdyby jsi věděl co vše ( jaké úplné pi_noviny ) dokážou někteří zaměstnanci vymyslet, tak by jsi se na otázku bezpečnosti díval úplně jinak. Mám takové zkušenosti v bezpečnosti práce, že by ty zážitky daly na jednu knížku.
      Ale z praxe Ti řeknu to, že se cítím daleko bezpečněji ve firmách, kde vyžadují maximum bezpečnostních pomůcek. Protože tam aspoň bezpečnost řeší do hloubky. Tam kde se věci řeší hurá systémem, tam uvidíš věci, které s bezpečností nemají nic společného. A tam mnohokrát říkám: “ Tak toto teda NE!!! Tohle dělat NEBUDU!!! atd… “ Protože až se ten úraz stane, tak je už pozdě.
      A taky až budeš mít zodpovědnost za zaměstnance pod sebou tak se na tuto problematiku budeš dívat jinak. Měl jsi někdy pod sebou zaměstnance, za které jsi měl zodpovědnost?

    • delivio says:

     Čtečka v automatu nevydává doklad.Sice můžu předložit čestné prohlášení a výpis účtu a proplaceno to bude.Jen pokud něco prodávám tak musím vydat stvrzenku. na jedné straně se požaduje zákon o bezpečnosti, aby na druhé, když to dodržíš selhali. Nikde není psáno, že český daňový úřad takový uplatněný výdej musí uznat.

 3. Ňákej Magoj says:

  Pro Sibr:
  A co Ti brání jezdit jen na nakládky, kde budeš moci chodit v papučích kraťasech a tričku v krátkých rukavicích? Dovedeš si vůbec představit, kolik se stane ročně zbytečných úrazů jen tím, že ti lidé neměli ochranné prostředky? A hlavně z ČR zákona Ti má zajistit ochranné prostředky zaměstnavatel. Tak tady mu je měl také zajistit, nebo zpětně proplatit.
  A abys věděl, s kým máš tu čest, tak byly doby kdy jsem znal B1 – B6 nazpaměť a teď se shodou náhod připravuji na zkoušky z podobné bezpečnosti v jiném státě.

 4. Ňákej Magoj says:

  Na ukázku já jezdím nakládat do firem, kde když nesplňuji jejich požadavky na ochranné pomůcky tak mě ani nepustí do firmy. A musím si to vyřešit po svém.

 5. sibr says:

  Tupost lidí je neomezená a někteří nikdy nepochopí, jaký je rozdíl mezi, vědět předem, a být buzerován. V tomto kontextu jsou ceny v automatu zbytečně nízké a mzdy zbytečně vysoké. Tyhle tupce lze jedině vyhladovět….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *